Naturalne sposoby na bóle podczas menstruacji.
Skurcze podbrzusza, ból w okolicy lędźwi ?
Poniżej znajdziesz fachowe wyjaśnienie bóli odczuwanych w trakcie menstruacji oraz naturalne sposoby na ich ukojenie. Bez tabletek, bez suplementów. Tylko Ty i Twoje ciało, w towarzystwie naszego best-sellera - Poduszki Księżycowej.
Tekst opracowany przez fizjoterapeutkę Katarzynę Chanowską.
„BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE”
To są te dni, kiedy masz ochotę zwinąć się w kulkę i nie wychodzić z pozycji embrionalnej, dopóki skurcze nie miną.
Pośród pierwotnych przyczyn bolesnego miesiączkowania (dysmenorrhoea) wyróżniamy miesiączki kurczowe oraz zastoinowe. Właśnie w typie kurczowym bolesnego miesiączkowania występują silne bóle skurczowe, które zginają Cię wpół. Przyczyną są zaburzenia równowagi poziomu estrogenów/progesteronu w II połowie cyklu, obecność fragmentów endometrium z poprzedniego cyklu czy nadmierna aktywność układu współczulnego (część układu nerwowego odpowiedzialnego za postawę gotową do działania).
Żeby zniwelować uporczywą chęć bycia w kulce, potrzebna jest Ci kompresja miednicy mniejszej, czyli podbrzusza.
Jak się ułożyć aby ulżyć napięciu w trakcie menstruacji?
1. Ułóż się na plecach ze zgiętymi kolanami.
2. Oprzyj kolana o siebie, a stopy rozstaw co najmniej na szerokość swoich bioder.
3. Stopy możesz ustawić na ścianie, klinując lekko zgięte kolana o siebie. Tym ułożeniem nóg, delikatnie naciągniesz oraz zrelaksujesz swoje dno miednicy!
4. Ułóż półksiężyc na swoim podbrzuszu, a ręce ułóż tak, jak Ci wygodniej: albo po bokach ciała, albo ponad głową.
5. Skoncentruj się na oddechu torem dolno-żebrowym (przy wdechu unoś dolne żebra, a nie brzuch, czy górną część klatki piersiowej).
Spędź w tej pozycji przynajmniej pięć głębokich, świadomych wdechów i wydechów.
Zastosuj tę pozycję jako Naturalny sposób na bóle menstruacyjne
Bóle dolnych pleców podczas menstruacji
Kręgosłup i miednica są ze sobą nierozerwalnie połączone stawami, więzadłami, mięśniami i powięziami, zapewniając nam możliwość ruchu (chodzenie, skłony, unoszenie nóg). Kość krzyżowa, która jest przedłużeniem kręgosłupa, jest jednocześnie elementem obręczy biodrowej. Buduje ona tylną ścianę miednicy (kompleksu kilku kości tworzących kształt obręczy). Szkielet osiowy, czyli kręgosłup, w tym kość krzyżowa, jest niejako wieszakiem, na którym wiszą wszystkie narządy, również te w miednicy mniejszej, np. macica. Dlatego nie ma się co dziwić, gdy podczas menstruacji, odczuwamy bóle dolnych pleców. Macica, poprzez swoje więzadła krzyżowo-maciczne, niejako wisi się na kości krzyżowej. I to właśnie po tych strukturach „idzie” promieniowanie. Dlatego jedną z najczęściej podawanych dolegliwości bólowych podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bolesnych menstruacji jest ból dolnych pleców.
Na poniższych zdjęciach prezentowane są pozycje analgetyczne dla dolnego odcinka kręgosłupa. Możesz je wykonywać przed menstruacją lub gdy już menstruujesz.
Jeśli w trakcie menstruacji nie czujesz energii, by wykonać dedykowaną gimnastykę na ten czas, a doskwiera ci promieniujący ból w dolnych plecach, możesz ułożyć się wygodnie na półksiężycu i oddać się grawitacji w biernej pozycji analgetycznej.
Jak ułożyć się na poduszce przy bólu dolnych pleców?
Wejście do tej pozycji może być bardzo nieergonomiczne, dlatego zwróć uwagę na ten opis. Połóż się na plecach, mając pod ręką półksiężyc i ugnij nogi w kolanach. Podnieś biodra w górę, sięgnij po poduszkę i ułóż ją pod kością krzyżową (tuż nad szparą pośladkową).
Podnieś jedno kolano, dołóż drugie i delikatnie przyciągnij rękami w stronę brzucha. Kolana niech będą na szerokość Twoich barków. Możesz je objąć dwoma rękami i przytulić, bądź chwycić każde kolano z osobna.
Wystarczy kilka minut księżycowej afirmacji, by poczuć odciążenie i ulgę ☺
pozycja na ból dolnych pleców
Trening oddechowy jako remedium na bolesne miesiączkowanie
Pośród pierwotnych przyczyn bolesnego miesiączkowania są te, powodowane zastojami. Dziewczyny o tym typie, skarżą się m. in. na tępy ból, zlokalizowany gdzieś bardzo głęboko. Kolor krwi zwykle jest ciemnoczerwony z licznymi skrzepami. Przyczyną może być osłabiona praca przepony, żeber, osłabione mięśnie dna miednicy oraz słaby drenaż (przepływ krwi oraz limfy) miednicy mniejszej (miejsca, w którym znajduje się macica).
Jeżeli nie dasz ciału przestrzeni poprzez oddech i ruch, nie uwolnisz się od narastającego bólu. Skoncentruj się na przeponie – oddechu, rozciąganiu brzucha i pracy miednicą + rotacja bioder dla poprawy przepływu krwi przez miednicę.
Pozycja do treningu oddechowego - nr 1
1. Połóż się na dowolnym boku (chyba, że wyraźniej czujesz jeden jajnik, zatem połóż się na boku od strony niebolącego jajnika).
2. Dolną nogę zegnij, a górną wyprostuj.
3. Półksiężyc połóż pod bokiem, na którym leżysz.
4. Ułóż górną dłoń na dolnych żebrach.
5. Próbuj kierować oddech pod dłoń (możesz wywierać delikatny nacisk dłonią na żebra; to spowoduje kierunkowy opór i będzie Ci łatwiej skierować oddech do podstawy płuca, a tym samym uruchomić przeponę).
6. Powtórz to z górną ręką położoną wzdłuż tułowia oraz rękami połączonymi, ułożonymi ponad głową na ziemi.
Pozycja do treningu oddechowego - nr 2
Tę pozycję zastosuj po opanowaniu treningu oddechowego w pozycji pokazanej powyżej, jako pozycja nr 1.
1. Ustaw stopy bardzo szeroko, ale tak, byś czuła stabilną podstawę.
2. Półksiężyc ułóż około 0,5 metra przed sobą, aby znajdował się pod Twoimi barkami kiedy pochylisz się do przodu.
3. Dłońmi oprzyj się o poduszkę, oddając jej ciężar górnej części ciała.
3. Oprzyj jedną dłoń na środku poduszki, a drugą sięgnij wysoko do sufitu, kładąc ją następnie na swojej kości krzyżowej (tuż nad szparą pośladkową).
4. Zostań w tej pozycji na przynajmniej pięć wdechów i wydechów.
5. Kieruj oddech do dolnych żeber, zamknij oczy dla lepszego czucia ciała i większej efektywności treningu oddechowego.
5. Powtórz analogicznie na drugą stronę.
Nasza specjalistka
mgr Katarzyna Chanowska– absolwentka kierunku fizjoterapii na wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznegow Krakowie.
Od kilku lat wyspecjalizowana w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej. Pracuje głównie z kobietami w ciąży i po porodzie, z zaburzeniami funkcji i statyki narządów miednicy mniejszej. Oprócz tego zajmuje się terapią w endometriozie, bolesnych miesiączkach oraz po operacjach ginekologicznych.
Propagatorka aktywnego stylu życia.